Alzheimer ?

Alzheimer beyince sinir hücrelerinin ölmesiyle seyreden ve zamanla ilerleyici etkiye sahip, nörolojik bir hastalıktır. Bu hastalığının genetikle çok büyük ilişkide olduğunu biliyoruz.

aynı zamanda bu hastalığa sahip insanların aile üyelerinde bu hastalığın görülme riski yüksektir. Genetik olarak nesilden nesile aktarılırken olumsuz yaşam olaylarına maruz kalan bireylerde de gelişebileceğinden bahsedilmektedir.

Buna ek olarak son zamanlarda yapılan çalışmalara göre asosyalliğin, depresif kişilik yapılanmasının ve takıntılı bir kişilik oluşumunun Alzheimer’ın erken başlatıcı etkisi olduğu söylenmektedir. Bu bulgulara sahip olan bireylerde Alzheimer hastalığı ilerleyen zamanlarda yavaş yavaş kendini belli etmeye başlar ve dikkat bozukluğu ile birlikte ciddi unutkanlıklar başlar. Zaman zaman konuşma bozuklukları da görülebilir.

Alzheimer’in geciktirilmesi için yapılması gerekenler:

  1. Sosyalleşerek beyni sürekli aktif tutmak,
  2. Zihni geliştirebilmek için bulmaca çözmek, (bu tekniğin sık kullanılmasının amacı okuduğunuzu anlama ve düşünmenizin, sizden isteneni bulmaya çalışarak beyin egzersizi yapmanızı sağlamaktır)
  3. Psikolojik olarak asosyal olan kişilerin, depresif kişilik yapılarının alzheimer’ın başlamasında ve gelişmesinde çok hızlı bir rolü olduğu çalışmalarca gösteriliyor. bu sebeple obsesyonlu, depresyonda olan kişilerin psikoterapi desteği almaları gerekmektedir.
  4. Kitap okumak, ezber yapmak, yeni bir hobi edinip üzerine çalışmak vs gibi aktivitelerde bu hastalığın başlaması geciktirilebilir ve ilerlemesi nispeten yavaşlar.
  5. Beslenmenin de bu konu üzerinde çok büyük bir önemi bulunmaktadır. hazır gıdalardan, şekerden uzak durmak, sebze ve et yemeği ağırlıklı beslenmek bununla beraber ayrıca kakao tüketmek beyni ciddi anlamda korumaktadır.
  6. Takıntılı kişilik yapıları veya stresli hayat yaşıyor olmak beyin yapısı üzerinde yıkıcı etkiye sahiptir.
  7. Vücut egzersizleri yapmak, günde en az yirmi dakika yürüyüş yapmak vücutta kan dolaşımını arttırarak kan, dolayısıyla oksijen sirkülasyonunu sağlayarak zihni daha aktif tutar.

Uzm. Psikolog Gamze DAĞAR