Kanser Psikolojisi

Toplumumuzda halen daha, kanser olmak“; ölüm, ölüme yaklaşma, hayatın son bulması gibi oldukça karamsar, olumsuz düşünceler uyandırmakta. Bunun sebebi; kanser tedavisinin henüz bulunmadığı dönemdeki kayıpların ya da bulunduktan sonraki dönemde de tedaviye ulaşabilirliğin güçlüğünün hafızalarda yer etmiş olmasıdır. Bu negatif hafıza, kansere karşı olumsuz düşünce, duygu ve davranışları daha da pekiştirmektedir.

Olumsuz düşünceler; kanser, kişinin hayatına girdiği andan itibaren, daha da ciddi bir hal almakta. Günümüzde, kansere karşı tedaviler ve iyileşmeler bu kadar artmışken bile, toplumumuzda kansere yakalanmak ölümle eş değer algılanmakta. Bu olumsuz algı yüzünden, tedavisi bitmiş ve iyileşmiş veya tedavisi bitmek üzere olan kişiler, hayata uyum sağlamakta ciddi zorluklar yaşamakta.

Hastalığı bir son” olarak algılamak, ölecekmiş gibi düşünmek kanser hastalarının yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkilemekte ve bununla birlikte birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Sıkıntı, huzursuzluk, isteksizlik, uyku bozuklukları, kabus görme, panik halinde olma, yas tepkileri, sosyal hayattan uzaklaşma, dikkat bozuklukları, umutsuzluk hissi, hiçbir şeyden keyif alamama gibi daha da arttırılabilecek sıkıntılara sebep olmaktadır. Bu algıların, düşüncelerin değişmesi için kanser hastalığına değil, tedavi sürecine odaklanmak bu anlamda büyük önem taşır.

Uzm. Psikolog Gamze DAĞAR